ANALIZA TRANSAKCJI W SIECI BLOCKCHAIN NA POTRZEBY POSTĘPOWANIA KARNEGO

Analiza transakcji w sieci blockchain

Przedmiotem usługi jest analiza transakcji przesyłania aktywów cyfrowych (kryptowaluty, tokeny etc.) w ramach danej sieci blockchain (rozproszony rejestr danych), co których aktywów cyfrowych istnieje podejrzenie popełnienie przestępstwa.

Celem usługi jest (1) ustalenie ścieżki transferów, portfeli kryptowalutowych, przez które ww. aktywa cyfrowe przechodzą, (2) czy występują relacje pomiędzy ww. portfelami oraz (3) ustalenie tzw. portfeli końcowych, tj. przypisanych do  giełdy oferującej wymianę aktywów cyfrowych na waluty fiducjarne.

Efektem analizy jest raport końcowy, który zawierać będzie przedstawienie graficzne oraz tabelaryczne ścieżki transferów, adresy pośrednie oraz może, ale nie musi, wskazywać adresy końcowe. W tym ostatnim przypadku będzie wskazana przyczyna, dlaczego nie jest możliwe wskazanie adresu końcowego. Dodatkowo, w ramach wykonania usługi, przygotowujemy dokument, który może mieć zastosowanie w ramach postępowania karnego tj. wniosek dowodowy, który osoba mając status osoby poszkodowanej, może złożyć w ramach postępowania przygotowawczego. Wniosek dowodowy, będzie odnosił się do wyników analizy oraz wskazywał na działania, których osoba poszkodowana oczekuje od organu prowadzącego postępowanie karne.

analiza transakcji w sieci blockchain

Jak to działa (input/output)

Na początek potrzebujemy zwięzłego opisu stanu faktycznego tj. co i kiedy się wydarzyło oraz następujących, jak najbardziej precyzyjnych danych technicznych:

  1. Sposób przechowywania aktywów cyfrowych (cold wallet (np. ledger, trezor); hot wallet; (np. metamask, trustwallet); giełda (np. binance, crypto.com, coinbase.com).
  2. Okoliczności takie jak: czy poszkodowany zalogował się na fake’ową stronę giełdy, czy poszkodowany podpiął portfel metamask do strony, czy komputer osoby poszkodowanej został „zhakowany” (nieautoryzowana ingerencja)
  3. Dane techniczne takie jak: link do transakcji przenoszącej środki z adresu poszkodowanego na adres sprawców, sieć transakcji (np. Ethereum, Bitcoin, Tron, BNB, adres w blockchain poszkodowanego, data i czas transakcji.

W podstawowym wariancie świadczenia usługi, wynagrodzenie ustalane jest jako stała kwota. Co ważne, nigdy nie pobieramy wynagrodzenia success fee, a przed potwierdzenia zlecenia transparentnie informujemy naszych klientów o ograniczeniach technicznych, które ta usługa ma, gdyż każda technologia ma granice swojej skuteczności.

Zapraszamy do kontaktu:

Adwokat Paweł Osiński, email: pawel.osinski@protonmil.com